Kommunikáció a párkapcsolatban
Az elmúlt hetekben az új év beköszöntét követően azt látjuk, hogy ugrásszerűen megnőtt azon párok száma, akik eljutottak arra az elhatározásara, hogy hozzánk, mint külső párkapcsolati szakértőpároshoz forduljanak segítségért, hogy párkapcsolatukban jobban érezzék magukat, legyen akár alig egy éves vagy akár negyven éves párkapcsolat.
Ezen párokkal folytatott közös munka még inkább megerősítette azt, hogy mennyire "életbevágóan" fontos a párkapcsolatban a felek közt a megfelelő minőségű kommunikáció működtetése.Itt rögtön felmerülhet a kérdés, mit is értünk megfelelő kommunikáció alatt? A kérdésre könyvek sokaságban és internet számtalan weboldalán találhatunk erre válasz, de a párfejlesztői munkánk során tapasztaltak alapján kiemelünk ezekből a párkommunikáció néhányegyik legfontosabb fontosabb tényezőjét.
PÁRbeszéd avagy beszéd – beszélgetés a kapcsolatbanA párkapcsolat egyik elemi megnyilvánulási formája, hogyan beszélünk egymással. Sokszor a beszélgetés a mennyiségével önmagában is mérhető, hogyan kapcsolódunk egymáshoz, hogyanműködik párkapcsolatunk. Ki ne emlékezne arra, amikor kapcsolatuk indult, eleinte milyen sokat, mennyire könnyedén tudtak beszélgetni. Aztán idővel, ennek mennyisége mennyire csökkent, sőt szélsőséges esetben a pár eljuthat "a csenddel verés" állapotába is.
Gyakran előfordul, hogy a kapcsolatban a két fél másként éli meg, hogy eleget beszélgetnek. Amig az egyik fél úgy érzi, hogy nem beszélnek eleget, a másik fél pedig már úgy érzi, folyton rátelepedik a párja, szinte levegőt sem a kap, szívesen menekülne ezekből a "beszélgetős" helyzetekből.A beszélgetés egy másik jellemzője, a kommunikáció minősége pedig már a felek közti kapcsolati mélység, az intimitás egy jellemző indikátora, sőt kulcsfontosságú összetevője.
Az építő pár-beszéd hosszútávon segít a kapcsolat erősítésében, a párok gondolatainak, érzéseinek és igényeinek megosztásában, sőt még a konfliktusok hatékony megoldásához is hozzájárul.A szóbeli kommunikáció minőségi összetevője közé tartozik mit, hogyan és mikor beszélünk társunkkal, mint ahogyan az is, éppen miért nem mondjuk el párunknak, aminek ideje és helye lenne, hanem inkább tudatosan vagy akár csak megszokás miatt magunkban tarjuk.
A következőkben megadunk néhány olyan kulcstényezőt, amikre érdemes ránézni, vajon hogyan, mennyire működnek az egymás közti kommunikációban:
- Jelenlét: a beszélgetés során a jelen tudunk-e lenni valódi figyelmünkkel, aktív hallgatásunkkal, empátiával a társunk felé, és viszont mennyire kapjuk meg párunk figyelmét.
- Őszinteség: mennyire tudunk önazonosan, ítélkezés nélkül az itt és mostban jelenlévő valódi érzéseinkről és gondolatainkról beszélni, nyíltsággal képesek vagyunk befogadni párunk érzéseit, igényeit, gondolatait.- Időzítés, minőségi idő: a fontos beszélgetésekhez adunk-e magunknak nyugodt, stresszmentes időt és teret, valamint szánunk-e rendszeresen időt mélyebb beszélgetésekre
- Érthetőség: közölni valónk legyen tisztelet teljes, világos, érhető, egyértelmű konkrét megfogalmazás, adott esetben pedig megoldás orientált, konstruktív.
Ha úgy érzitek, hogy a fenti kommunikációs témák közt van olyan, amiben érintettek vagytok a kapcsolatotokban, és amin szeretnétek velünk dolgozni, keressetek minket.
Molnár Péter írása