Mivel rombolhatod leghatásosabban a kapcsolatodat?

2025.04.26


Mi az a négy tünet, ami a párkapcsolat egészséges működését leginkább rombolja?

Sosem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a megfelelő kommunikációnak milyen fontos szerepe van egy jól működő párkapcsolatban. John M. Gottman pszichológia-professzor több évtizedes párkapcsolati kutató munkája során azt négy fő kommunikációs mintát azonosította, melyek nemcsak megnehezítik, hanem a kapcsolat egészséges működését közvetlenül rombolják is, ami hosszú távon szakításhoz ill. váláshoz vezetnek.

Ha már ismerjük mik ezek a jellemzők, akkor tudjuk a köztünk lévő kommunikáció során mire figyeljünk akár már a párkapcsolatunk elejétől is. Így esélyünk van arra, hogy változtassunk rajta, és tegyünk is ta boldogabb, tartósabb párkapcsolatunkért.

Ez a négy legmeghatározóbb kommunikációs és működésbéli mód – a kritika, a megvetés, a védekezés és az elzárkózás – külön-külön is rombolóak, de együtt szinte biztosan a kapcsolat működésben nehézségeket, folyamatos vitákat, és a pár egymástól való távolodását, elhidegülését okozzák.

A négy jellemző tünet részletes leírása:

1. Állandó kritika

Nem az alkalmi visszajelzésről vagy konstruktív kritikáról van szó, hanem arról, amikor az egyik fél rendszeresen a másik személyiségét, jellemét támadja, nem pedig a konkrét tetteit. Ez folyamatos önbizalomromboláshoz és ellenséges légkörhöz vezet.

2. Megvetés

Ez a legrombolóbb dolog, ami két ember kapcsolatát alááshatja. Ebben a kommunikációban az egyik fél lenézi, gúnyolja, kineveti, nyíltan sértegeti vagy lenézi a másikat. A megvetés gyakran párosul szarkazmussal, cinizmussal, gúnyos megjegyzésekkel, ezzel mély sebeket ejtve a kapcsolaton.

Ilyenkor nem egyenrangú a kapcsolat, hiszen megvetéskor az egyik fél azt érezteti a másikkal, hogy ő felette áll, lekicsinylően beszél a másik gondolatairól, cselekedetiről, ezzel eltűnik a kapcsolatból a partner iránti tisztelet, ami minden jó emberi viszony alapfeltétele.

3. Védekezés

A folyamatos önvédelem, mentegetőzés, felelősséghárítás megakadályozza a valódi kommunikációt. Ilyenkor az egyik fél agresszív védekezés mutatva nem vállal felelősséget a saját tetteiért, valaki másra, vagy a körülményekre hárítja a felelősséget és a másikat hibáztatja, nem veszi figyelembe a másik panaszát vagy problémáját. Inkább visszatámad vagy áldozatként állítja be magát, ami ellehetetleníti a problémák közös megoldását.

4. Elzárkózás, kivonulás

Ez az működési mód, amikor az egyik fél érzelmileg vagy fizikailag falat húz a másikkal szemben: nem kommunikál, nem reagál a másikra, teljesen bezárkózik. Az ilyen viselkedés érzelmi távolságot eredményez a pár tagjai közt, és hosszú távon teljes elhidegüléshez vezethet. Aktív, távolodó viselkedés jellemző, amikor az egyik beszél, és a másik ott van ugyan, de valami mással foglalkozik, nem mondja ki, de a viselkedésével egyértelműen mutatja, hogy nem érdekli a párja mondanivalója.

Mintha ezzel egy láthatatlan válaszfalat húzna maga köré, semmiféle visszajelzést nem ad a párjának. Bántóan és szándékosan nem válaszol, ha a másik kérdezi. Levegőnek nézi a partnerét, magára hagyja a megoldatlan konfliktussal.

Mi a megoldás?

A fenti tünetek megoldásának kulcsa az, ha felfedezzük magunkban, hogy olyan viselkedési, kommunikációs formákat alkalmazunk, melyek tönkre tehetik a kapcsolatunkat. A kapcsolat egészséges, építő jellegű működéséhez vezető úton elengedhetetlenül szükséges első lépés: az önismeret. Ez azt jelenti, hogy felismerjük, hogy olyan viselkedési formákat használunk, melyek tönkre tehetik a kapcsolatunkat. A kapcsolat kibontakozásához elengedhetetlenül szükséges, hogy idejében felismerjük ezeket a viselkedésformákat, és más, egészségesebb módon tudjunk működni.

Nagy segítséget adhatnak olyan kommunikációs készségek fejlesztése, mint az aktív hallgatás és az érzéseinknek és szükségleteinknek hibáztatás vagy támadás nélkül kifejezése. Ha rá tudunk megfelelő empátiával hangolódni saját és partnerünk érzelmeire, ezáltal jobban felkészülünk a kapcsolaton belül előforduló konfliktusok kezelésére és a kapcsolatunk elmélyítésére.

Néha azonban minden erőfeszítésünk ellenére szükségünk lehet egy kis plusz segítségre. Itt jön képbe a párterápia, amely már jól bevált technikák elsajátításával kínál megoldást a párkapcsolati elégedettség javítására.

Ha úgy találod, hogy beleragadtatok a negatív mintákba, így előfordulhat, sőt néha feltétlen szükséges is, szakember segítségét kérni. Ez nem jelent kudarcot, sokkal inkább a kapcsolatod egészséges működtetése és hosszú megélése melletti elkötelezettségedet mutatja. 

Amennyiben az előrelépésetekhez a mi párkapcsolati tanácsainkat és megoldásainkat is szívesen fogadnátok, várjuk megkereséseteket! 

Úgy véljük jobb előbb, de sosem késő a változtatásokat megtenni!

Molnár Péter írása